Hakkari’de köylüler, silahla vurulan dağ keçisine sahip çıktı: ‘Kaçak avcılar denetlenmiyor’

HAKKARİ – Hakkari’nin Kırıkdağ köyü sakinleri, kaçak avcılar tarafından ayağından silahla vurulan dağ keçisine sahip çıktı.

Kent merkezine 30 kilometre mesafede bulunan Kırıkdağ köyü sakinleri ceviz ağaçlarını sulamak için gittikleri ormanlık alanda yaralı dağ keçisini fark ettiler. Nesli tükenmekte olduğu için koruma altında bulunan dağ keçisini yakalayan köy gençleri bir iple keçiyi bağlayıp yetkililere haber verdi.

Hakkari Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü veteriner ekibi ihbar üzerine köye gitti. Burada yapılan ilk kontrolde dağ keçisinin silahla vurulduğu anlaşıldı.

Köy sakinlerinden Celal Günüşlü, “Köyde ceviz ağaçlarını sulamak üzere çıktığımız arazide yaralı dağ keçisini gördük. Bizden kaçamayacak derecede yorgun ve bitkindi. Fakat sonradan anladık ki dağ keçisinin yorgunluğu ayağındaki kırıktandı. Silahla yaralandığını gördük. Yakalayıp bir iple ağaca bağladık. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne haber verdik. Ekipler gelip yaralı keçiyi aldı. Tedavi sürecini yakından takip edeceğiz. Kaçak avcılar denetlenmiyor. Bu katliama ilişkin tedbirler alınmalı ve cezai işlem uygulanmalıdır” dedi.

Yaralı dağ keçisinin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri tarafından koruma altına alınarak tedavisine başlanacağı, iyileştikten sonra doğal ortamına bırakılacağı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir